Amulety & talismany

08.01.2021

+ návod na vytvoření škapulířů a čarodějných lahviček (spell jars)

amulety

 Co je to amulet?

Předmět, který použijeme pro ochranu a pro odstranění či odpuzení něčeho, co ve svém životě nechceme.


  Můžeme se setkat s definicí, že amulet je předmět, který pochází z přírody, nijak ho nevyrábíme, akorát ho případně upravíme a vložíme do něj záměr/nabijeme ho.
Kdežto talisman má být předmět, který musíme vyrobit.

Z příkladů níže uvidíme, že to tak vůbec nemusí být, protože všechny ochranné přívěsky s ochrannými symboly musely být vyrobeny. A zároveň mnoho talismanů jako například čtyřlístek, či rostliny přitahující různé energie, jsou čistě dílem přírody.

Proto se přikláním při rozpoznávání těchto 2 předmětů k definici o pohlcování/přitahování energie.


K čemu slouží amulet

• odpuzuje energie
• nejčastěji před něčím chrání

  • ochrana domova před zloději, požárem, nezvanými hosty, vytopením,...
  • ochrana naše, někoho okolo nás nebo ochrana nějakého místa
  • ochrana před nemocí, odehnání nemocí
  • ochrana před kletbou
  • ochrana před energetickými upíry
  • ochrana na cestách
  • ochrana před nočními můrami
  • odstranění negativních emocí
  • zbavení se žárlivosti, závisti, strachu, stresu, hněvu
  • odvrácení hádek
  • ochrana před šikanou, pomluvami
  • ochrana před různými bytostmi, entitami
  • ...


Jak amulet vypadá? Jakým způsobem a z čeho vytvořit amulet.

Nejznámnější amulet, který přináší ochranu čarodějkám je pentakl.
Další známý amulet modré oko Nazar se z Turecka rozšířil do celého světa stejně jako ruka Fatimy
Hamsa pocházející také ze Středního východu.
Z křesťanského prostředí je nejčastěji používán symbol kříže. I když křesťané pravděpodobně přímo označení amulet nikdy nepoužijí. V autech si hojně umisťují amulet se sv. Kryštofem, který je patronem a ochráncem řidičů.

Jako ochranné předměty si lidé často vybírají symboly, které reprezentují jejich pohled na svět, víru, cestu nebo třeba i subkulturu. Amuletem se může stát náhrdelník s logem oblíbené kapely.

Zároveň může být amulet jakýkoliv zdánlivě obyčejný předmět z přírody. Kámen, šiška, různé usušené rostliny vložené do škapulíře nebo skleničky, větvička ze stromu.

Jako amulet může sloužit námi vytvořená sigila, bindruna.
Základní ochrannou runou je Algiz.
 Tyto symboly si můžeme nakreslit na tělo. Dočasně tužkou na oči nebo trvale jako tetování. Nakreslit na kousek pergamenu, který si vložíme do diáře, krytu telefonu nebo jiného předmětu, který nosíme stále u sebe.
Symboly lze vyrýt na kovovou destičku, do dřeva, na kámen.

 Při výběru dřeva nebo kovu můžeme dále pracovat s různýmí korespondencemi těchto materiálů jako například vztahem různých kovů k planetám nebo prozkoumat magii rostlin, ogham a další.

Jak se amulet nabíjí/aktivuje/požehná? 

Jelikož amulet energii odpuzuje, pro jeho vytvoření a nabíjení je ideální čas ubývající Luny či novoluní. Pro čas nabíjení a vyrábění lze také využít určitou denní či roční dobu, planetární hodiny, konkrétní počasí, místo v přírodě v souvstažnosti k živlům, planetám, znamením horoskopu, bohům, barvám, rostlinám, symbolům a materiálům, které pro konkrétní záměr využijeme. 

Tyto zmíněné možnosti jsou ale až druhořadé, hlavní je vlastní myšlenka, kterou do předmětu vložíme pomocí vizualizace.

Amulet můžeme naprogramovat různými způsoby. Může působit neustále nebo jen když ho držíme v ruce, při konkrétní činnosti.


Kde mít amulet uložený, aby jeho kouzlo co nejlépe působilo?

Záleží především na tom, k čemu je určený. Pokud vytváříme ochrany domova, tak je umístíme co nejblíže vchodovým dveřím, u oken. Pokud má amulet ochraňovat nás, tak ho nosíme nejlépe tak, aby se dotýkal kůže, případně v kapse. Pokud nás má chránit před nočními můrami, uložíme ho pod polštář nebo pod postel. Při ochraně na cestách si ho můžeme dát do batohu nebo zavěsit v autě.


Očista amuletu.

Pravidelná péče o amulet udrží jeho působení. Zvolená očista (i pravidelné nabíjení) vždy závisí na tom, z čeho a jak je amulet tvořený. Provádějte jí podle intuice, ideálně průběžně jednou za měsíc, pokud předmět aktivně využíváte a jednou za rok hluboce (nejlépe okolo svátku Imbolc).


Co když se amulet ztratí, rozbije nebo jinak poničí?

Pokud se amulet sám od sebe rozbije je to velmi často ukazatel toho, že odrazil nějakou silnou negativní energii. V tomto případě ho neopravujeme, ale smíříme se s tím, že splnil účel a poohlédneme se po novém. To stejné platí i při jeho ztrátě, věřme, že to tak prostě mělo být. Někdy za rozbití ale může jen čistě naše nešikovnost a nepřináší to hned žádná zlá znamení.


Co s amuletem udělat potom, co splní účel?

Předtím, než ho kamkoliv dáme, tak ho dobře očistíme od zbytků nánosů energií a zrušíme jeho aktivní působení/odvoláme účel.

Jestliže si ho chceme nechat na památku, tak ho poté uložíme do krabičky, pytlíčku nebo zabalíme do kousku černé látky.

 Pokud se jedná o ochranný pytlíček s bylinami, tak po odvolání účelu pytlíček rozvážeme, očistíme byliny a zahrabeme je do země, spálíme v ohni, hodíme ze skály po směru větru nebo pustíme po vodě. Podle toho k jakému živlu máme nejblíz nebo podle toho s pomocí jakého živlu byl pytlíček požehnaný.
  Samotný prázdný váček můžeme poté opět použít. Kromě energetické očisty je dobré ho očistit i fyzicky a vyprat ho nebo ho na chvíli ponořit do tekoucí vody.
  Takovýto pytlíček se jmenuje škapulíř. Nyní se častěji setkáváme s velmi podobnou formou, kdy byliny vkládáme do malé skleněné lahvičky (spell jar), které se stejně jako škapulíř mohou buďto využít jako amulet nebo talisman.

Jak využít analogie při výrobě škapulířů si blíže ukážeme na konci článku.


talismany

Co je to talisman?

Předmět, který použijeme pro podporu a pro přitáhnutí či udržení něčeho, co ve svém životě chceme.


K čemu talisman slouží?

• přitahuje energie
• nejčastěji přináší štěstí

  • posílení lásky, sebelásky- posílení zdraví
  • podpora hojnosti a blahobytu- vytvoření šťastného domova
  • posílení našeho štěstí nebo štěstí někoho kolem nás- posílení schopností (komunikace, pracovitost, jasnozřivost, intuice..)
  • nalezení ztracených věcí- posílení síly, sebedůvěry, sebevědomí
  • dodání energie, když potřebujeme (např. když ho podržíme v ruce)- posílení příznivých vlivů pro výhru, úspěsný test, závod
  • ...


Jak talisman vypadá? Jakým způsobem a z čeho vytvořit talisman.

Nejznámnějšími talismany, které přináší štěstí jsou např. sošky slonů, vylisovaný čtyřlístek, podkova, čínské mince štěstí.

Stejně tak může být talismanem zdánlivě obyčejný kaštan, usušená bylina, větvička stromu, kámen, pírko, mušle nebo jiný předmět, který najdeme na výjimečném místě, při speciální příležitosti, s milovaným člověkem.

Talismanem se může stát předmět, který u sebe zrovna máme, když prožijeme nějaký úspěch a tento úspěch s tímto předmětem spojíme.
Například oblečení, které jsme na sobě měli při úspěšném složení zkoušky ve škole si oblečeme schválně znovu, když nás bude čekat další zkouška.


Jak se talisman nabíjí/aktivuje/požehná?

Jelikož talisman energii přitahuje, pro jeho vytvoření a nabíjení je ideální čas přibývající Luny či úplněk. Pro čas nabíjení a vyrábění lze také využít určitou denní či roční dobu, planetární hodiny, konkrétní počasí, místo v přírodě v souvstažnosti k živlům, planetám, znamením horoskopu, bohům, barvám, rostlinám, symbolům a materiálům, které pro konkrétní záměr využijeme.

Tyto zmíněné možnosti jsou ale až druhořadé, hlavní je vlastní myšlenka, kterou do předmětu vložíme pomocí vizualizace.

Talisman můžeme naprogramovat různými způsoby. Může působit neustále nebo jen když ho držíme v ruce, při konkrétní činnosti atd.


Kde mít talisman uložený, aby jeho kouzlo co nejlépe působilo?

Záleží především na tom, k čemu je určený. Stejně jako u amuletu ho umístíme nejblíže místu, na které má působit nebo ho nosíme na provázku na krku, jako náramek, v kapse,...


Očista talismanu.

Pravidelná péče o talisman udrží a posílí jeho působení. Zvolená očista (i pravidelné nabíjení) vždy závisí na tom, z čeho a jak je talisman tvořený. Provádějte jí podle intuice, ideálně průběžně jednou za měsíc, pokud předmět aktivně využíváte a jednou za rok hluboce (nejlépe okolo svátku Imbolc).


Co když se talisman ztratí, rozbije nebo jinak poničí?

 Pokud se nám ztratí, je tu nejčastější možnost, že už ho nepotřebujeme a to, k čemu nám sloužil už nám předal. Občas se může stát i to, že se vydá k někomu jinému, kdo ho potřebuje a my jsme zrovna v situaci, kdy jsme bez něj dostatečně silní. Potom, co pomůže jinde se nám třeba opět vrátí.

Můžeme si ho půjčovat mezi přáteli či rodinou a mít společný talisman.

  Co dělat pokud se rozbije? Můžeme ho zkusit opravit, pokud to půjde. Kdyby ne, tak může dál jeho energie působit v tom z největších kousků, na které se rozbil nebo jednotlivé kousky vložíme do pytlíčku a nosíme u sebe talisman dál takto. Pokud máme pocit, že se kouzlo vytratilo, tak ho zahrabeme do země nebo se s ním s poděkováním jinak rozloučíme. Tady je asi největší prostor pro intuici.


Co s talismanem udělat potom, co splní účel? 

   Talisman nám může sloužit dlouhodobě. Podle mě čím déle ho máme, tím silnější je, pokud se o něj dobře staráme. Může se stát předmětem, který se dědí po generace.
  
Kdybychom ho přesto přece jen nechtěli, můžeme ho darovat dál nebo ho někde zanechat vlastnímu osudu na lavičce v parku. Zahrabat ho do země. Vhodit do kašny. Záleží vždy na tom, z jakého materiálu je, aby neublížil při svém případném rozkladu vodě, zvířátům,...
 Pokud máme jako talisman škapulíř, každý rok v něm byliny vyměníme za nové.



Škapulíře

  Zde najdete příklady toho, jak vytvářím škapulíře a čaro lahvičky nejčastěji já. Převážně s pomocí korespondencí astrologie, barev a magie rostlin. Je mnoho dalších jednodušších nebo naopak složitějších postupů. Záleží na tom, jak moc vás to bude bavit zkoumat a propojovat. Někdy je zajímavé vytvořit složité kouzlo, jindy je největší síla v jednoduchosti.


talisman - škapulíř pro štěstí
(good luck spell jar - čarodějná láhev pro štěstí)


barva plátěného váčku: fialová, královsky modrá
(pokud vkládám ingredience do sklenice, tak v potřebné barvě zvolím vosk, kterým zapečetím víčko)

den pro výrobu a nabíjení: čtvrtek - den Jupitera - Jupiter jako planeta má vliv na štěstí a úspěch - pro ještě větší sílu lze využít i planetární hodinu
(jednoduchost moderní technologie: aplikace Planetary Times, pššt)


Jupiter je ve vzájemné souvstažnosti s ohnivým živlem, mužským principem, znamením Střelce, modrofialovou barvou. Den v týdnu je pro Jupitera čtvrtek (aneb Donarův den).

hlavní rostlina přinášející štěstí:  v magii rostlin přináší štěstí hloh, který se zároveň váže k bohu Donarovi/Thórovi/Jovovi=Jupiterovi a také k živlu ohně. S Jupiterem má největší spojení část rostliny v plodech. Proto z hlohu použijeme sušené hložinky.
Hloh také navíc chrání před blesky, kde opět najdeme napojení na Jupitera, hromovládce.

další přísady: rýže - posiluje sílu bylin, které přináší štěstí
sušený čtyřlístek - je to tak ikonický symbol štěstí, až to zní trochu naivně, pravda, ale jen ho tam dejte pokud máte:)

nabíjení: tancem - veselé točení dokola při držení hotového škapulíře v rukách - v některých analogiích je Jupiter spojen s tancem, zároveň Střelec jako pohyblivé, extrovertní a ohnivé znamení je velmi aktivní formou, a tak se nabíjení pohybem přirozeně nabízí.

očista: nad plamenem svíčky

další možnosti: Na váček nebo skleničku můžeme nakreslit symbol pro planetu Jupiter nebo přidat přívěsek čtyřlístku, čínskou minci.

 Velkými pomocníky jsou drahé kameny/polodrahokamy.
Každé znamení má svůj vlastní kámen štěstí, takže vybereme buďto kámen našeho znamení, pokud je škapulíř určen pro nás nebo kámen Střelce.

 Pokud do škapulíře dáme kámen, měl by být v tomto případě projektivní (spojen s mužskou enegií). Můžeme pro nabíjení škapulíře pak zvolit i sluneční paprsky.

Konkrétní projektivní kámen, který přináší štěstí: citrín

Při nákupu citrínu je dobré pohlídat, aby nám prodejce nenabídl falešný citrín=vypálený ametyst, který při vysoké teplotě změní barvu z fialové na žlutou. Ametyst je receptivním kamenem a slouží jako ochranný kámen především při spánků a chrání před nočními můrami, proto ho dobře využijeme při tvorbě amuletu.


amulet - ochranný škapulíř - pytlíček s bylinami
(protection spell jar - čarodějná láhev pro ochranu)


barva plátěného váčku/svíčky: zlatý s černým provázkem (zlatá- Slunce, černá-ochrana)

den pro výrobu a nabíjení: neděle (den Slunce)

hlavní rostliny přinášející ochranu: rozmarýn, semínka slunečnice(spojení se Sluncem a živlem ohně)

další přísady: ochranný kámen malachit nebo černá/mořská sůl (jedno z toho nebo tak, aby se kámen nedotýkal soli, poškodil by se)

nabíjení: díky malachitu můžeme využít pro nabíjení i očistu jak paprsky Slunce tak Luny, jelikož jsem vybrala rostliny, které spadají pod Slunce a znamení Lva s mužským aspektem a ohnivým živlem, i celý škapulíř nabijeme na Slunci

očista: sluneční paprsky, nad plamenem svíčky


drobné poznámka nakonec:

Váčky lze používat opakovaně bez problémů, jsou praktičtější oproti skleničkám, i když ty jsou na druhou stranu hezčí na pohled. U skleniček, se budeme muset při potřebě vytvořit novou lahvičku vyzbrojit náhradními korkovými víčky, jelikož se korek z pravidla zničí. 

  • Při rozebírání kouzelného předmětu nikdy nezapomeneme na očistu a zrušení záměrů ať pracujeme s neutrálními energiemi.
  • Dokud chceme, aby kouzlo dobře působilo tak škapulíř neotevíráme. 
  • Někdy je potřeba ochranné váčky spálit, zahrabat do země apod celé, v tomto případě zvolíme nejakou přírodní látku, která je i přírodně barvená, abychom nepoškodili matku zem.
  • Zdroje informací pochází z mé dlouholeté praxe a zkušeností s tvorbou amuletů i talismanů. Jsou proto subjektivní, často podle intuice, i když stále pracuji s analogiemi a korespondencemi, které jsou pevně dané. Pokud vám přijde, že byste udělali něco jinak, udělejte to.


© 2021 Blog zelené čarodějky. Všechna práva vyhrazena.
fotobanka Pixabay
profilové fotografie od @anet__photos
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky