Divoký bylinkový rok

12.12.2020

  Rekapitulace uplynulého roku. Byliny, které mě provázely tento rok mohou být vašimi společníky i v roce následujícím.  Vybírám ty rostliny, které jsou k nalezení skoro všude v divoké přírodě a využívají se nejčastěji pro své léčivé účinky ve formě nálevu, sirupu nebo tinktury. Snad ale i ostřílené bylinkářky objeví něco nového.

Byliny, které pěstujeme na zahradě a ty, které trháme hlavně pro jejich magické využití shrneme v dalších článcích.

  Pokud chceme sbírat kořeny, tak jen velmi opatrně a tak, abychom co nejméně poškodily prostředí v přírodě. Lepší volba pro sběr kořenů je tyto rostliny nechat růst a vykopat na své zahrádce.

  Poznámka: Bylinky mohou v nižších oblastech začít růst dřív. Mé zápisky vychází z pozorování krajiny ve Středních Čechách a na Šumavě.

Jaro

  Při procházkách probouzející se krajinou po zimě vždy nedočkavě sleduji, jestli už náhodou nezačínají vykukovat kopřivy. Jsou to právě ony, které v březnu otevírají mou sezónu sběru. Potom, co začnou růst jejich první lístečky, jde vše v přírodě ráz na ráz. Kopřivy všude rychle doženou kvítka sedmikrásky a u potoků se k nim přidá kouzelný fialovo růžový plicník. Pokud má někdo větší štěstí než já, tak v těchto časech narazí i na holé stonky se žlutým květem podbělu. Na konci března se objeví v lužních lesích také medvědí česnek.

 V dubnu se k bylinkám z března přidává v plné síle jitrocel. Růžice listů pampelišek (skvělé do jarního salátu). Kvetou fialky, které sbíráme na výrobu sirupu. Neotrháme jich na jednom místě ale moc. Společně s bylinkami se probouzí po zimě i hmyz a fialky jsou jejich hlavní zdroj obživy, tak na ně myslíme. V dubnu je dobré své procházky směřovat kolem březových hájů a hlídat si mízu, první pupeny a lístky břízy. Mladé ženy také číhají na květy žluté hluchavky/pitulníku. Dospělé ženy hledají hluchavku bílou. Před tím, než začne růst tráva, budou tyto plochy zdobit koberce popence a sem tam vykvete i pampeliška.

 Nejvíce úrody nám předpovídá květen. Sbíráme mnoho květů, kvetoucí natě a listů v době květu rostliny. Začíná čas sběru kontryhele, bezu černého, červeného jetele. Naopak je čas ukončit sběr kopřivy. Začne v sobě mít už příliš dusičnanů. Pomalu se také rozhlížíme po místech, kde stojí lípy kvůli lipovým květům. Přichází čas na sběr listů ostružiníku, maliníku, jahodníku. Kvetou mochny. V plném rozpuku jsou mladé výhonky smrku, z kterých je ten nejlepší sirup na světě.


Léto

 Na začátku června nás na polích přivítají barevné hlavičky chrpy, heřmánku a vlčího máku. Okraje cest a suché louky ozdobí řebříček. Ke konci měsíce se také ve své celé kráse začne ukazovat třezalka. Na některých místech se už začne objevovat lnice květel. Pořád ještě rozšiřujeme zásoby hluchavek, kontryhelu, sedmikrásek, místo fialových violek začnou kvést trojbarevné violky. Skalnaté stráně a zarostlé opuštěné zahrady i neudržované okraje luk jsou plné květů růže stolisté a šípkové, kterou sklízíme do konce léta.

  Červenec nám nadělí světlík. Blízko zahrádkářských kolonií můžeme najít kvetoucí měsíček a levanduli. U lesních cest začneme nacházet přesličky a u lučních cest pelyněk.V horkém létě na skalách a suchých půdách začíná sběr květů divizny. Pokud byly někde posekané okraje polních cest, můžeme znovu sbírat malinké nově rašící kopřivy. Jejich síla je ale mnohem lepší na jaře. Také je čas pro různá rdesna. Okraje lučních cest nabídne dobromysl a mateřídouška. Okolo zahrádkářských kolonií můžeme najít meduňku.

  Koncem července a v srpnu nepřehlédneme jistě nikde zlatobýl. Na konci měsíce vřes. Sběr květů střídá ve velkém sběr plodů a semen. Semínka kopřivy, jitrocele. Plody borůvky, brusinky, ostružiny, maliny, špendlíky, lesní jahody, švestky, chmelové šištice... Ještě můžeme dělat poslední zásoby všech květů, které najdeme neodkvetlé.


Podzim

  Září. Radost nám udělají ještě šípky. Někdo se vydá na sběr kaštanů a muchomůrek červených pro výrobu tintur a mastí.
 Naše sezóna sběru nadzemních částí bylin končí. V teplejších oblastech se může prodloužít do října

 Listopad. Občas vykoukne i v tomto chladném období nějaká bylinka. Jejich léčivé účinky jsou stažené do kořenů, tak nadzemní části nemá smysl trhat.
  V listopadu a v březnu se sbírá jmelí. To tu zmíním jen pro zajímavost, že i v tomto měsíci příroda nabízí své dary. Sběr jmelí a jeho využití pro léčení je potřeba hlouběji nastudovat.


Zima

  Po zbytek roku i v zimě můžeme sbírat smrkové jehličí. To je ale spíš taková nouzovka, pokud si chceme udělat čaj na výletě v zimní krajině a nemáme s sebou žádné sušené byliny.

 Prosinec, leden a únor je možné využít na sběr dřevokazných hub a ztvrdlé pryskyřice, která ze stromů vytekla v průběhu roku.


Co dělat v zimě, když není co sbírat?

 • Zimní měsíce je skvělé využít pro úklid svých prostor na sušení.

• Zkontrolovat stav bylinek. Ty, které do sebe natahují vzdušnou vlhkost, přesušit.

• Zapsat si nastřádané informace do svého zápisníku o bylinách.

• Zopakovat si všechny informace o bylinách, které sbírám.

• Na internetu si najít testy a kvízy na poznávání rostlin.

• Užívat si sirupy, teplé čaje a koupele z bylin, které jsme si nasbírali.

• Vyrobit bylinkové čaje pro přátele.

• Místo bylinek sbírat odpadky. :))

  Udělat si plán na příští rok:

  • jakých bylin si budu chtít udělat větší zásobu
  • jakých bylin mi zůstalo moc a nemám jich příště tolik trhat
  • jaké budu chtít sbírat nově - nastudovat si jejich místa výskytu a pomocí map najít, kde by mohly růst

Mnoho příjemných dnů s hrnečkem bylinkového čaje vám přeje zelená čarodějka.

© 2021 Blog zelené čarodějky. Všechna práva vyhrazena.
fotobanka Pixabay
profilové fotografie od @anet__photos
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky