III. Jak vidět přírodní bytosti

25.09.2021

Techniky, jak víly vidět.

Techniky a praktická cvičení na otevření vnitřního zraku.

úvod

  V minulém článku (a podcastu Pojďme za vílami) jsme si už lehce naťukli téma, jakým způsobem můžeme trénovat a vylepšovat schopnost vidět víly či další přírodní bytosti.  Dnes si jednotlivé body rozebereme do hloubky i s konkrétními příklady a zkušenostmi z praxe. Zároveň si povíme něco málo o případných nástrahách a nehodách, které nás mohou potkat a jak se jim vyvarovat. Obecně myslím, že není úplně potřeba vše zkoušet na vlastní kůži, abychom přesto zkušenost získali a věděli, že je lepší se některých věcí vyvarovat. Podobně jako víme, že když sáhneme do ohně, tak nás popálí. Nemusíme to zkoušet na vlastní kůži. Pokud se nám to přesto někdy nechtěně povede, tak je dobré vědět a umět ránu ošetřit.



  Níže uvedené techniky vedou k vlastnímu sebepoznání. Můžeme je využít v široké škále seberozvoje, duchovního života i duševního zdraví. Díky sebepoznání svého vnitřního světa a schopnosti umět dosáhnout harmonického žití s pravidelnou péčí o duši, psychiku a mysl jsme pak schopni vnímat i tajemství vnějšího světa intenzivněji a do větší hloubky. V těchto hloubkách se potom setkáme právě i s přírodními bytostmi.

Čím hlouběji pohlédneme do svého nitra, tím víc se nám
odhalí i svět kolem nás.


slovníček pojmů:

meditace - Hlavním cílem je uvolnění mysli. Schopnost odprostit se od neustálého přemýšlení. Dokázat najít smysl a klid ve stavu, kdy máme pocit, že se nudíme. Tělo se při tom může hýbat i být v klidu. Základní dělení meditací je na pasivní a aktivní. Pasivní jsou ze začátku náročnější, kvůli pocitu nicnedělání a nudy, ale přináší zároveň mnohem větší užitek. Ležet se zpravidla úplně nedoporučuje, jelikož pak přecházíme spíše do relaxace a polospánku. Při pasivní meditaci vyberte takovou polohu v sedě, v které vás nic nebolí. Pokud máte zkrácené svaly a bolí vás vše, tak pozice sedu klidně po chvílích střídejte, seďte na polštářích, zády se ideálně o nic moc neopírat a mít je rovná.  


mindfulness (všímavost) - Forma meditace. Bytí v přítomném okamžiku tady a teď. Naladění se plně na přítomnost. Schopnost vnímat pomíjivost, naše pocity, nebrat si vše moc osobně, ovládat své emoční výkyvy. Lze praktikovat kdekoliv, v sedě, ve stoje, při chůzi.



relaxace - Hlavním cílem je plné uvolnění svalů a těla. Sekundárním účinkem může být uvolnění mysli.
  Provádíme jí zpravidla vleže, postupem času podle potřeby jsme schopní umět zrelaxovat i v sedě. Relaxaci můžeme chápat i jako jakoukoliv odpočinkovou činnost. Pro náš účel nás ale zajímá význam slova relaxace ve formě konkrétních cvičení jako např. Jacobsonova progresivní svalová relaxace, autogenní trénink, jógová pozice šavásana a další vedené relaxace, které najdeme např. na YouTube. Dvě výše zmíněné relaxace nahrálo na YT mnoho lidí, najděte si hlas, který vám je příjemný. Za mě třeba videa od terapeutky Ireny Hájkové.

 
vizualizace - Hlavním cílem je trénink představivosti, schopnosti živé obrazotvorby ve své mysli. Můžeme při ní sedět i ležet.
   Mnoho vedených vizualizací najdete na YouTube kanále Coreyemmah Belladonna v seznamu videí Meditace & vizualizace .



Meditace, relaxace, vizualizace - už zase tohle ?

  Základním stavebním kamenem pro nás je meditace. Slovo i celé téma natolik opakované, že nám možná přijde úplně samozřejmé. Slovo meditace se v duchovních, čarodějnických a dalších podobným komunitách opakuje dost často, můžeme mít  tak pocit, že je meditace naším denním chlebem. Některým z nás může poté připadat, že mají meditace v životě mnoho. Ve skutečnosti máme ve svých životech akorát mnoho SLOVA "meditace". Ten konkrétní čin a stav mysli je nám velmi vzdálený. Tohle je důležité si uvědomit.
  Teď už tedy umíme rozlišit mezi tím, kdy o meditaci jen mluvíme, a kdy jí opravdu prožíváme. Pokud je pro nás těžké tohoto stavu docílit skrze pasivní meditaci, kdy opravdu jen sedíme, ležíme či jdeme přírodou a necháváme být své myšlenky v přítomnosti. Lze začít trénovat u aktivní meditace, kdy se plně koncentrujeme na kreativní činnost, na úklid, dýchání, tanec či cvičení v posilovně. 
   Cílem meditace je pro nás být tady a teď, nechat odpočinout svou hlavu. Neodbíhat při sezení u stromu k myšlenkám, co koupíme k večeři. Když tyto myšlenky přijdou, tak je nechat odplout. Jak přišly, tak ať zase odejdou. Rozhodně není potřeba si hned vynadat, že jsme meditaci zkazili. Naopak je to skvělá forma tréninku do situací, kdy chceme meditovat, ale nemáme úplně vhodné podmínky. Tréninkem budeme moci v klidu meditovat, i když půjde hluk od sousedů, zvuk aut ze silnice, dokonce i při cestě MHD apod.

 Druhů meditací je velké množství, některé se vzájemně propojují a tvoří celé meditační techniky. Někdy jsou i součástí náboženství, jde je ovšem využít i bez víry,
s kterou jsou spojeny. Pokud vám některé nesednou, vůbec se do nich nenuťte, i když zkusit občas některé z těch, co nás nelákají je zajímavé a možná nás překvapí. Je ale určitě dobré občas vyzkoušet něco nového, jelikož každý druh meditace na nás bude působit trochu jinak.


Já meditovat prostě neumím, nejde mi to!


 Občas se setkávám s tím, jak o sobě lidé tvrdí, že neumí meditovat. Dost často si totiž pod slovem meditace představují akorát hodiny sezení bez hnutí v tureckém sedu. A přitom většina z nich zažívá meditační stav mysli při ranní kávě a cigaretě na balkóně, při poledance, thaiboxu, na diskotéce a dalších zdánlivě absolutně nespirituálních činnostech. Pro vědomé prožívání meditace a posouvání se dál si stačí tyto okamžiky v životě uvědomit a nacítit pocity, které při tom máme. Pak je snadno probudíme k životu i třeba při tom sezení v tureckém sedu.  
 
 Pokud se neumíte donutit a máte pocit, že vám to prostě samo nikdy nepůjde, pouštějte si vedené meditace, relaxace a vizualizace. Pokud ani to nepůjde, tak není problém v tom, že vám meditovat nejde, při vedení a chvíli praxe by to šlo. Spíš je problém v tom se vůbec donutit tu meditaci pustit a dovolit si udělat čas pro sebe. Tady je na místě přehodnotit své priority a uvědomit si jak a jestli je pro nás naše duchovní a duševní část důležitá natolik, abychom o ní pečovali.

Mimochodem například taková Jacobsonova progresivní svalová relaxace nebo autogenní trénink jsou volně přístupné bezpečné techniky, které se intenzivně využívají i v psychiatrických léčebnách. Takže to není žádný ezo shit a reálně se díky takové praxi naše mysl, duše, psychika a celé vnímání svého já harmonizuje, léčí a je i prevencí před psychickými propady.



Každý může najít druh meditace, který mu sedne. 


Seznam zajímavých meditací, meditačních technik a dalších příbuzných cvičení, které nás mohou dovést ke zklidnění a vnitřní harmonii.

úvod:

   Některé techniky se navzájem prolínají nejen skrze praxi, ale i celým světem a zeměmi, kde vznikly. Některé techniky jsou si velmi podobné, i když vznikly na různých místech světa a jinak se jmenují.
   Mnoho cest vede k jednomu cíly. Zkoušejte, hledejte, vnímejte, jak na vás působí, zkuste několik různých lektorů, než jednu z technik, která vás láká, zavrhnete. Všechny techniky lze praktikovat ve skupině, můžete se nechat vést nebo
praktikovat o samotě.
Videí, online i osobních kurzů a knih je k dostání mnoho.

 Ráda bych ještě opět zdůraznila, že meditace nám má přinášet příjemné pocity. Po skončení meditace bychom měli cítit klid, harmonii, uvolnění i třeba radost. Neměli by nás zaplavit negativní pocity ve formě "hurá konečně to mám za sebou".


seznam technik:

mindfulness - vhled, všímavost


 Technika, která umožňuje návrat ke své dětské duši, kdy jsme s neskrývaným údivem zkoumali a objevovali svět, každý jeho list, kámen, mrak na obloze.
Všímavost kultivuje vztah k sobě i k okolí kolem nás.

Tuto techniku prožíváme, když:
- koukáme do ohně
- když si lehneme na louce na deku a pozorujeme nebe
- koukáme na včely, jak opylují květy
- sedíme pod stromem v lese a posloucháme zpěv ptáků
- posloucháme a koukáme jak prší
- vnímáme svůj dech, plně si uvědomujeme nádechy a výdechy
- pozorujeme krajinu
- jsme v tichu nebo máme zavřené oči a vnímáme ostatními smysly
- chodíme bez bot
- pozorujeme hvězdy


technika sledování/skenování těla

  Tato technika je také formou všímavosti. Zde se soustředíme na sebe.
Na svůj dech, sledujeme své emoce, pocity, fyzické projevy, části svého těla.


Vipassaná - meditace vhledu

Pochází z prostředí buddhismu, technika sama je ale striktně racionální a nepodléhá žádnému náboženskému učení. Někdy se při vícedenních kurzech dodržuje úplné mlčení.

Základem meditace je:

  • všímání si těla
  • všímání si pociťování
  • všímání si stavů mysli
  • všímání si obsahů mysli



techniky psychohygieny

Péče o tělo i duši. Plně tyto prožitky vnímat a prožívat v přítomnosti.
Dovolit si nechat se hýčkat, pečovat o sebe stravou, masáží, saunou, koupelí, čajem.
Pravidelné chození do přírody, dny offline, věnovat čas odpočinku, relaxace.
Vytvořit si příjemné pracovní prostředí.


transcendentální 

Mantry, léčivé sugesce, afirmace.

Mantra je repetitivní zvuk, který zpíváme nebo říkáme nahlas či v duchu. Mantra může mít i psanou formu. Tyto zvuky vytváří vibrace, které ovlivňují nás i okolí nás. Můžeme s nimi léčit sebe, ostatní i krajinu. Některé mantry působí na harmonizaci čaker.
Opakování nás dostane do hluboké meditace. Čím častěji mantru opakujeme, tím více působí.
Nejznámnější buddhistickou mantrou je óm - odstraňuje z našeho těla pýchu, přináší světlo. Využívá se například před a po cvičení jógy.

  Mantru óm využívá i Margot Ruis k harmonizaci světa pro přírodní bytosti. Každé ráno se příznivci této techniky a přírodních bytosti mohou připojit odkudkoliv na světě v duchu nebo nahlas k tomuto léčení v 6:00 ráno, ve 14:00 odpoledne nebo ve 22:00 večer. Zapojit se může každý kdo chce samostatně sám za sebe nebo se svou skupinou.

Další známou mantrou je óm mani päme hung  (om mani padme hum), která se nazývá mantrou soucitu.

  • óm - odstraňuje pýchu a tendenci znovuzrozovat se mezi bohy
  • ma - působí na žárlivost a tendenci znovuzrozovat se mezi polobohy
  • ni - připoutanost, zabraňuje znovuzrozování mezi lidmi
  • pä - odstraňuje nevědomost a nebezpečí zrodit se jako zvíře
  • me - odstraňuje chamtivost a nebezpečí zrodit se v příštím životě jako duch
  • hung - odstraňuje hněv a odvádí nás ze světa paranoie


Afirmace je věta, kterou si pravidelně opakujeme a změníme tak svůj postoj. Například, když si každé ráno opakujeme před zrcadlem větu
"Jsem krásná, sama sobě se líbím."  I když tu větu na začátku říkáme bez toho, abychom tomu věřili, při pravidelnémm opakování si toto nakonec opravdu začneme myslet.
Při této praxi se může člověk dostat do tranzu.


mandaly, drahé kameny
Vytváření mandal z přírodnin, kreslení, psané mandaly, geometrické obrazce. Krystalové mřížky vytvářené polodrahokami.


modlitba
  Slovo modlitba se nám bude nejvíce asociovat s křesťanstvím. Všechna ostatní náboženství mají ovšem také svou formu modliteb. U východních náboženstvích bývá modlitba ve formě mantry. Čarodějnictví a pohanství využívá k modlitbě čanty, zaříkání, vzývání.

 Někdy se modlitby opakují stále dokola pro navození hluboké meditace, tranzu či jako forma vzdání díků bohům nebo jako pokání. Abychom měli přehled o tom, kolikrát jsme už modlitbu provedli a nevytrhli se příliš z navozeného stavu, tak můžeme mít v ruce nějaký náramek, provázek, korále apod.

 Pomocníci při opakujících se modlitbách: provaz s uzly, čarodějné korále, náramek s polodrahokamy, růženec, mála.



světlo, tma
Pohyb ve tmě. Pozorování západu a východu Slunce. Sungazing.
Změna osvětlení u sebe doma. Nepoužívat bílé světlo.


barvy, čakry
  Čakry jsou energetická centra. Vypadají jako energetické víry, které neustále nasávají a vyzařují energii. Na našem těle se jich nachází mnoho, ale většinou se zabýváme 7 hlavními čakrami.  Ty se nacházejí v blízkosti žláz s vnitřní sekrecí. Běžným pohledem na tělo člověka čakry nevidíme, avšak můžeme je spatřit svým "vnitřním zrakem." Svůj zrak můžeme vytrénovat tak, že začneme vidět čakry a energetické obaly těla- auru.
  Věci, na které se soustředíme, působí na naše energetická centra.  Pokud máme temné a negativní myšlenky, čakry se zanesou hustou a temnou energií. Pokud jsou naše úvahy láskyplné, pak všechny čakry pracují, jak mají a my zažíváme harmonii a blaženost.
   Nejlepší je, pokud jsou všechny naše čakry v harmonii. Někdy máme některou z čaker velmi otevřenou, některé jiné naopak uzavřené nebo znečištěné. Všem čakrám bychom měli věnovat stejný díl pozornosti.
 
Harmonizovat čakry
můžeme barvami, polodrahokami, čakrovými svíčkami či čakrovými vonnými tyčinkami, už zmíněnými mantrami, hudbou s frekvencí alfa, masážemi, aromaterapií.


kundalini - hadí síla
  Životní vesmírná energie, která je uložená v našich kořenech, kořenové čakře, při probouzení její enegie stoupá vzhůru po linii všech hlavních čaker a dodává energii, i třeba 3.oku. Probouzel jí lze například pravidelnou orgasmickou extází, kde ovšem nevládne ego a je plně přítomný cit a láska k bytosti, s kterou jsme ve spojení.  Probouzet lze také jógovým cvičením, zpěvem manter a tantrickými technikami.

Při probouzení hadí síly je potřeba postupovat pomalu. Udržovat harmonické vyvážení všech čaker, ale i harmonii ve svém celém životě. Pečovat o své fyzické zdraví, vztahy, finance, atd.
 
Rychlé probuzení hadí síly působí stejně destruktivně jako na sílu probouzené 3. oko. Bez tréninku člověk nedokáže unést záplavu energie, která pak nelze ovládnout, dostat pod kontrolu a může se projevit fyzickou i psychickou nemocí.
 Nejčastěji se tento kolaps děje, když se člověk snaží využít duchovní růst k naplnění své touhy po moci, potvrzení své domnělé výjimečnosti a pocitu nadřazenosti bez respektu a pokory.



Mohendžodáro - tantra jóga

 Mohendžodáro je rituálem, receptem a indickým uměním, které je určeno pro ženy k získání věčného mládí.

 Toto cvičení aktivuje žlázy s vnitřní sekrecí a ty začnou ve větší míře produkovat estrogen, progesteron a další ženské hormony.


tantra
Soubor rituálů a technik pocházejících z Indie tvořící cestu k vyrovnanosti, forma životní filosofie.

Tantra tělo neodsouvá do pozadí. Učí prožívat skrze tělo i duši, spojovat tyto energie skrze lásku a moc přítomného okamžiku, žít naplno. Není to jen o erotických masážích, i když o nich je to také.


dynamické meditace
Chůze, dynamická, tanec, jóga, bubnování, hudba, sport,...


vedené, řízené, příběhové
& meditace vytvořená jen pro vás- osobní, individuální

  Myslím, že pro jistotu a klid je dobré si takové meditace nejdřív poslechnout jako pozorovatel a analyzovat obsah. Neoddat se neznámému, pokud pocítíme, že nám hlas nesedí, hledejte dál. Pokud pocítíte, že s vámi je skrze některé věty a fráze manipulováno, bude lepší se takové meditaci vyhnout. 

  Pokud jdete na vedenou meditaci osobně, tak je dobré pozorovat, jak se vám líbí prostředí, jestli vám je příjemný kolektiv ostatních lidí a jestli vám sedne na první pohled lektor/ka.
  Pokud něco z toho velmi nepříjemně narušuje vaše pocity, nebojte se říct si o vrácení peněz a klidně odejděte. Odejít v průběhu meditace je trochu nepříjemné kvůli vyrušení ostatních. Pokud by to nešlo, tak se z meditačního stavu odpojte, lehněte si, klidně si zdřímněte nebo jinak odpočívejte dokud ostatním meditace neskončí. Vždy myslete hlavně na sebe, děláte to pro sebe, mějte na paměti, že meditace by měla hlavně přinášet radost a nedělat jí na sílu.
  O lektorovi je fajn si něco přečíst i před začátkem kurzu nebo si s ním vyměnit pár vět po internetu, zeptejte se právě i na to, co dělat, když by vám byla meditace nepříjemná.

vedené stromové meditace, stromové terapie

Terapie mezi stromy
Spojení s přírodou
- vedené meditace: stromová meditace, meditace koloběh stromu, meditace kapka vody a strom


Mettá - meditace milující laskavosti
  Přichází z buddhismu. Nese v sobě myšlenku upřímného přání, aby byly všechny bytosti šťastné. Rozvíjí v nás soucit se všemi živými bytostmi. Tento způsob pomáhá lidem s nespavostí, zlými sny a přináší schopnost neprobouzet v sobě hněv, případně ho umět lehce ztišit.
  Laskavost je jednou z kvalit základní čtveřice, kterou máme rozvíjet, abychom neutralizovali energii ega a jeho zhoubných představ a mylných konstrukcí. Laskavost je vážná věc a tak zoufale ji všichni potřebujeme. Máme obrovský nedostatek. Měli bychom ji rozvíjet pravidelně, poctivě a s plnou vážností.
  Projevem milující laskavosti může být třeba to, když se vyhneme mravenci na cestě, abychom ho nezašlápli nebo se jen tak usmíváme na ostatní lidi.



tai-chi
 Staré čínské bojové umění, které učí splynout s přírodou, svým tělem i myšlenkami. Cvičení prohloubuje dech, zapojuje všechny svaly skrze snadné pomalé cviky a koordinuje pohyb. Uvádí do harmonie energetické proudy v těle - meridiány. Základní sestava má 37 pohybů. Cvičení učí rozpoznávat těžiště těla, významně zlepšuje rovnováhu, svalovou sílu, vytrvalost a pružnost. Díky správné technice dýchání je cvičení velmi přínosné pro astmatické pacienty.
  Umění tai-chi vede ke klidu a vyrovnanosti duše i těla.
Je dokázáno, že cvičením se taky snižuje krevní tlak, zpomaluje srdeční tep a uvolňují se endorfiny - hormony dobré nálady.


zen
Základními vlastnostmi zenu je směřování k přímé a otevřené pravdě. Pro zen je typické, že začátečníkům nejsou dávány konkrétní, přesně popsané instrukce. Pro zen je důležité porozumět svému pravému Já. Pomocí zenového učení by měl člověk dosáhnout bodu, kde nejsou žádná slova. Zen je udržováním mysli "nevím" vždy a všude.

3 zen cvičení:
zazen (meditace v sedě, naslouchání)
poklony (vyjádření ucty světu, dynamická meditace, cvičení)
zpěvy (posilování energetických center, podpora schopnosti vyjadřovat se i naslouchat)

Ve spojení se zenem se můžeme setkat s tzv. kóany. Jsou to krátké iracionální příběhy, otázky a rozhovory mezi mistrem a žákem zahrnující nelogickou hádanku. Rozum a logika při řešení těchto hádanek bývá na obtíž, hlavním pomocníkem při řešení je intuice a díky tomu se též i rozvíjí. Cílem ovšem není samotné řešení hádanky, ale získání zkušenosti, pousmání se nad absurditou reality a překonání hranice myšlení.     
   Ze začátku vás možná některé kóany rozčílí, protože nebudou dávat smysl a vaše touha po logických řešení bude značně rozhozená. Pokud ovšem vytrváte, naleznete v nich zábavu, vaše myšlenky objeví nový rozměr a "aha momenty" vám vykouzlí úsměv na tváři.



nástrahy


• Jsou i bytosti, které nám mohou chtít ublížit?

Temnoty, zla, hlouposti a negativity je mezi lidmi dost, takové bytosti nepotřebujeme kontaktovat, i když tu také jsou. Může se stát, že na ně také narazíme, za mě není žádný důvod s nimi navazovat kontakt a spíše jít pryč. K tomu jak s nimi nepřijít do styku máme techniky Ochrany & očisty.

• Zkusit kontaktovat víly jen z nudy?

V pořádku, také to může být jeden z důvodů a může vám to hezky fungovat a postupem času prohloubit duchovní život. Jen si to to je dobré trošku rozmyslet. Podobně jako při vstupu na cestu čarodějnictví z ní už nelze úplně tak lehce sejít. Stále nás to bude částečně ovlivňovat.


• Každý člověk má svůj způsob navázání kontaktu?

 Vždy je potřeba hledat odpověď v sobě. Rady všech ostatních i ty mé jsou jen částečným návodem, inspirací pro vlastní objevování. Osobní prožitek každého z nás bude unikátní. Někteří lidé, setkávající se s těmito bytostmi mají natolik jiné prožitky, že je ostatní označují za fantasmagorie a výmysly. Budiž. Osobně, i když třeba některým lidem a jejich vyprávění nevěřím, tak si na druhou stranu nemyslím, že lžou. Jen jsme se třeba setkali s jinými bytostmi, jiným způsobem a za jiné životní situace, která naše vnímání také ovlivňuje. 
  Stále respektuji i ten fakt, že i můj pohled na celé téma víl bude pro některé směšným výplodem mé představivosti. Budiž :)

ať se vám daří, vaše zelená čarodějka



zdroje, doporučená literatura:
studie o fungování různých druhů meditací na lidský mozek od výzkumného institutu v Německu
Max Planck Institute of Human Cognitive and Brain Sciences
Národní pedagogický institut ČR - mindfulness

www.psychologie.cz
www.osho.cz
www.tantra-joga.cz
www.tantra-joga.cz/redakce_texty/text.php?ID=450
MUDr. Monika Sičová
www.pokladyprirody.cz/3107-meridiany-a-jejich-popis
Doreen Virtue - Léčení čaker
Pratter H. M. - Barvy znamení a čakry
Jan Benda - Všímavost a soucit se sebou
Hanh Nhat Thich - Bez bahna lotos nevykvete

YouTube: Slovem vedená meditace milující laskavosti (česky) - Vladimír Hajduk, WANG Hranice
Barevná meditace - Helen Stanku

www.sugama.cz
Henri Brunel - Oceán v kapce rosy
Václav Cílek - Mrtvá kočka
Představení Tai Chi Chuan v pořadu ČT2 24/10/2018    www.taichi-kungfu.cz
přednáška Margot Ruis v Brně v roce 2015
www.terapiemezistromy.cz
www.spojenisprirodou.cz/vedene-stromove-meditace


Odkazy na autory knih o přírodních bytostech a vnímání přírody, s kterými se na mnoha věcech neshodnu a na mnoha shodnu, osobní gnóze a vlastní poznání je ve světě víl tím nejdůležitějším a nejzásadnějším prvkem. S některým z autorů si třeba nesednete a jiný bude přesně vaše krevní skupina.

Marco Pogačnik
Margot Ruis
Peter Wohlleben
Zdeněk Ministr
Wolf-Dieter Storl
Jorge Livraga
Eva a Wolfgang Dreyerovi
Marjorie Johnson
Ted Andrews
Anna Franklin
Doreen Virtue


© 2021 Blog zelené čarodějky. Všechna práva vyhrazena.
fotobanka Pixabay
profilové fotografie od @anet__photos
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky